لینک مستقیم فایل(گزارش کارآموزی در شهرداری دزفول)

مشخصات فایل گزارش: فرمت: وورد، Word تایپ شده ( قابل ويرايش و آماده پرينت ) تعداد صفحات: 64 صفحه کیفیت: بسیار عالی با ارائه این گزارش کارآموزی به استاد راهنمای خود قطعا نمره 20 را کسب خواهید کرد. ما این مورد را به شما تضمین خواهیم کرد پس با خیال راحت گزارش کارآموزی در شهرداری دزفول||ام آی50663600|miy|گزارش کارآموزی,کارآموزی,شهرداری,دزفول,کامپیوتر,شبکه
با سلام و خیر مقدم،در این پست توضیحات فایل گزارش کارآموزی در شهرداری دزفول قابل رویت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
مشخصات فایل گزارش:


فرمت: وورد، Word تایپ شده( قابل ويرايش و آماده پرينت )


تعداد صفحات: 64 صفحه


کیفیت: بسیار عالی


با ارائه این گزارش کارآموزی به استاد راهنمای خود قطعا نمره 20 را کسب خواهید کرد. ما این مورد را به شما تضمین خواهیم کرد پس با خیال راحت این فایل را خریداری نمایید.قسمتی از متن گزارش:


فصل اول


معرفی شهرداری دزفول


معرفی :


شهرداري دزفول از قديمي ترين شهرداري هاي کشور و اولين شهرداري استان خوزستان وپنجمين شهرداري کشور است و تأسيس آن سال 1299 ه.ش مي باشد .


درجه اين شهرداري 10 و تعداد پرسنل آن به غير از سازمان هاي وابسته قريب به 1000 نفر مي باشد. شهرداري دزفول در حال حاضر داراي هشت سازمان و 2 منطقه مي باشد و سازمان هاي وابسته عبارتند از :
سازمان اتوبوسراني دزفول و حومه، سازمان پارک ها و فضاي سبز ، سازمان باغ بهشت، سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني ، سازمان خدمات موتوري، سازمان نوسازي و بهسازي ، سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني ، سازمان عمران شهرسازي .


با توجه به توسعه سالانه شهر دزفول و افزايش فعاليت ها و پروژه هاي عمراني شهرداري دزفول ، بودجه اين شهرداري نيز به تبع آن سالانه افزايش مي يابد و در حال حاضر بالاي 200 ميليارد ريال رسيده است.


اين نهاد در طول عمر پرتلاش خود خدمات ارزنده و ارزشمندي به مردم دزفول عرضه داشته و در توسعه ، زيبائي و سرسبزي شهر گام هاي بلندي برداشته است.


اوج فعاليت و فداکاري پرسنل زحمتکش شهرداري دزفول همانا سال هاي سرنوشت ساز دفاع مقدس بوده که پابه پاي مردم در تمامي صحنه هاي جنگ حضور فعال خود را حفظ نموده تا آنجا که براي کمک به آسيب ديدگان ناشي از موشک باران دشمن زبون نيروهاي آتش نشاني و خدمات خود را علاوه بر شهر دزفول و شهرهاي اطراف ، حتي گاهي به شهرهاي دورتر در استان لرستان و ايلام نيز اعزام نموده است.


شاهد محکم اين فداکاري ها تقديم 10 شهيد ، ده ها مجروح و جانباز و آزاده به پيشگاه انقلاب اسلامي و ولايت فقيه است. شهر دزفول در طول جنگ تحميلي آسيب فراوان ديد آنچنان که بيش از نيمي از واحدهاي مسکوني شهر از 20 تا 100% تخريب و بسياري از تأسيسات شهري دچار آسيب کلي گرديد. و به بافت قديم شهر نيز كه يكي از ارزشمندترين بافت هاي تاريخي از نظر قدمت و معماري كم نظير است نيز خسارات جبران ناپذيري وارد شد . اما بعد از آن با تشكيل سازمان نوسازي و بهسازي گام هايي در جهت سامان دهي و احياي اين بافت ارزشمند برداشته است.


همچنين بدليل آنکه کليه نيروها و ماشين آلات شهرداري در خدمت جبهه و جنگ قرار داشت آسيب هاي فراوان به اين امکانات وارد آمد.


بعد از جنگ نيز با تعريف رويكردي نو در جهت آباداني شهر دزفول ، تلاش هاي زيادي در خصوص عمران و آبادي اين شهر كهن برداشته كه از جمله آن احداث پارك ها و توسعه فضاي سبز ، توجه به ساحل رود دز ، ساماندهي و احداث خيابان هاي جديد ، توسعه مراكز فرهنگي و احداث كتابخانه ها ، احداث پل ها و ... را مي توان برشمرد.


در حال حاضر نيز با بهره گيري از مشاوران قوي و مجرب طرح ها و پروژه هاي زيادي را براي توسعه دزفول آماده اجرا نموده و زمينه مناسبي را جهت سرمايه گذاري در آنها فراهم نموده است.


فصل دوم – تعمیر و نگهداری و پشتیبانی شبکه محلی


فصل دوم – شبکه های محلی :


پیشگفتار :


اساسا یک شبکه کامپیوتری شامل دو یا بیش از دو کامپیوتر وابزارهای جانبی مثل چاپگرها، اسکنرها ومانند اینها هستند که بطور مستقیم بمنظور استفاده مشترک از سخت افزار ونرم افزار، منابع اطلاعاتی ابزارهای متصل ایجاده شده است توجه داشته باشید که به تمامی تجهیزات سخت افزاری ونرم افزاری موجود در شبکه منبع1(Source) گویند.


در این تشریک مساعی با توجه به نوع پیکربندی کامپیوتر ، هر کامپیوتر کاربر می تواند در آن واحد منابع خود را اعم از ابزارها وداده ها با کامپیوترهای دیگر همزمان بهره ببرد.


دلایل استفاده از شبکه را می توان موارد ذیل عنوان کرد :1 - استفاده مشترک از منابع :


استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه ، بدون توجه به محل جغرافیایی هریک از منابع را استفاده از منابع مشترک گویند.2 - کاهش هزینه :


متمرکز نمودن منابع واستفاده مشترک از آنها وپرهیز از پخش آنها در واحدهای مختلف واستفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان کاهش هزینه را در پی خواهد داشت .3 - قابلیت اطمینان :


این ویژگی در شبکه ها بوجود سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه اشاره می کند ، یعنی به این معنا که می توان از منابع گوناگون اطلاعاتی وسیستم ها در شبکه نسخه های دوم وپشتیبان تهیه کرد ودر صورت عدم دسترسی به یک از منابع اطلاعاتی در شبکه " بعلت از کارافتادن سیستم " از نسخه های پشتیبان استفاده کرد. پشتیبان از سرویس دهنده ها در شبکه کارآیی،، فعالیت وآمادگی دایمی سیستم را افزایش می دهد.4 - کاهش زمان :


یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه های رایانه ای ، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است ؛ یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش می یابد.5 - قابلیت توسعه :


یک شبکه محلی می تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد وتبدیل به یک شبکه بزرگتر شود. در اینجا هزینه توسعه سیستم هزینه امکانات وتجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مد نظر است.6 - ارتباطات:


کاربران می توانند از طریق نوآوریهای موجود مانند پست الکترونیکی ویا دیگر سیستم های اطلاع رسانی پیغام هایشان را مبادله کنند ؛ حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد".


در طراحی شبکه مواردی که قبل از راه اندازی شبکه باید مد نظر قرار دهید شامل موارد ذیل هستند:


1 - اندازه سازمان


2 - سطح امنیت


3 - نوع فعالیت


4 - سطح مدیریت


5 - مقدار ترافیک


6 – بودجه


مفهوم گره " Node" وایستگاههای کاری " Work Stations "]1] :


هرگاه شما کامپیوتری را به شبکه اضافه می کنید ، این کامپیوتر به یک ایستگاه کاری یا گره تبدیل می شود.


یک ایستگاه کاری ؛ کامپیوتری است که به شبکه الصاق شده است و در واقع اصطلاح ایستگاه کاری روش دیگری است برای اینکه بگوییم یک کامپیوتر متصل به شبکه است. یک گره چگونگی وارتباط شبکه یا ایستگاه کاری ویا هر نوع ابزار دیگری است که به شبکه متصل است وبطور ساده تر هر چه را که به شبکه متصل والحاق شده است یک گره گویند".


برای شبکه جایگاه وآدرس یک ایستگاه کاری مترادف با هویت گره اش است.مدل های شبکه:


در یک شبکه ، یک کامپیوتر می تواند هم سرویس دهنده وهم سرویس گیرنده باشد. یک سرویس دهنده (Server) کامپیوتری است که فایل های اشتراکی وهمچنین سیستم عامل شبکه که مدیریت عملیات شبکه را بعهده دارد - را نگهداری می کند.


برای آنکه سرویس گیرنده " Client" بتواند به سرویس دهنده دسترسی پیدا کند ، ابتدا سرویس گیرنده باید اطلاعات مورد نیازش را از سرویس دهنده تقاضا کند. سپس سرویس دهنده اطلاعات در خواست شده را به سرویس گیرنده ارسال خواهد کرد.


سه مدل از شبکه هایی که مورد استفاده قرار می گیرند ، عبارتند از :


1 - شبکه نظیر به نظیر " Peer- to- Peer "


2 - شبکه مبتنی بر سرویس دهنده " Server- Based "


3 - شبکه سرویس دهنده / سرویس گیرنده " Client Server"مدل شبکه نظیر به نظیر:


در این شبکه ایستگاه ویژه ای جهت نگهداری فایل های اشتراکی وسیستم عامل شبکه وجود ندارد. هر ایستگاه می تواند به منابع سایر ایستگاه ها در شبکه دسترسی پیدا کند. هر ایستگاه خاص می تواند هم بعنوان Server وهم بعنوان Client عمل کند. در این مدل هر کاربر خود مسئولیت مدیریت وارتقاء دادن نرم افزارهای ایستگاه خود را بعهده دارد. از آنجایی که یک ایستگاه مرکزی برای مدیریت عملیات شبکه وجود ندارد ، این مدل برای شبکه ای با کمتر از 10 ایستگاه بکار می رود .مدل شبکه مبتنی بر سرویس دهنده :


در این مدل شبکه ، یک کامپیوتر بعنوان سرویس دهنده کلیه فایل ها ونرم افزارهای اشتراکی نظیر واژه پرداز ها، کامپایلرها ، بانک های اطلاعاتی وسیستم عامل شبکه را در خود نگهداری می کند. یک کاربر می تواند به سرویس دهنده دسترسی پیدا کرده وفایل های اشتراکی را از روی آن به ایستگاه خود منتقل کند


مدل سرویس دهنده / سرویس گیرنده :


در این مدل یک ایستگاه در خواست انجام کارش را به سرویس دهنده ارائه می دهد وسرویس دهنده پس از اجرای وظیفه محوله ، نتایج حاصل را به ایستگاه در خواست کننده عودت می دهد. در این مدل حجم اطلاعات مبادله شده شبکه ، در مقایسه با مدل مبتنی بر سرویس دهنده کمتر است واین مدل دارای کارایی بالاتری می باشد.


هر شبکه اساسا از سه بخش ذیل تشکیل می شود:


ابزارهایی که به پیکربندی اصلی شبکه متصل می شوند بعنوان مثال : کامپیوتر ها ، چاپگرها، هاب ها " Hubs "


سیم ها ، کابل ها وسایر رسانه هایی که برای اتصال ابزارهای شبکه استفاده می شوند.
سازگار کننده ها" Adaptor"]] :


که بعنوان اتصال کابل ها به کامپیوتر هستند . اهمیت آنها در این است که بدون وجود آنها شبکه تنها شامل چند کامپیوتر بدون ارتباط موازی است که قادر به سهیم شدن منابع یکدیگر نیستند . عملکرد سازگارکننده در این است که به دریافت وترجمه سیگنال ها ی درون داد از شبکه از جانب یک ایستگاه کاری وترجمه وارسال برون داد به کل شبکه می پردازد.


اجزا ءشبکه :


اجزا اصلی یک شبکه کامپیوتری عبارتند از :


1 - کارت شبکه : " NIC- Network Interface Card]]" :


برای استفاده از شبکه وبرقراری ارتباط بین کامپیوتر ها از کارت شبکه ای استفاده می شود که در داخل یکی از شیارهای برد اصلی کامپیوتر های شبکه " اعم از سرویس دهنده وگیرنده " بصورت سخت افزاری وبرای کنترل ارسال ودریافت داده نصب می گردد.2 - رسانه انتقال " Transmission Medium "]]:


رسانه انتقال کامپیوتر ها را به یکدیگر متصل کرده وموجب برقراری ارتباط بین کامپیوتر های یک شبکه می شود . برخی از متداولترین رسانه های انتقال عبارتند از : کابل زوج سیم بهم تابیده " Twisted- Pair" ، کابل کواکسیال " Coaxial" وکابل فیبر نوری "Fiber- Optic" .سیستم عامل شبکه " NOS- NetworkOperating System"]] :


سیستم عامل شبکه برروی سرویس دهنده اجرا می شود و سرویس های مختلفی مانند: اجازه ورود به سیستم "Login" ، رمز عبور "Password" ، چاپ فایل ها " Printfiles" ، مدیریت شبکه " Net work management " را در اختیار کاربران می گذارد.انواع شبکه از لحاظ جغرافیایی:


نوع شبکه توسط فاصله بین کامپیوتر های تشکیل دهنده آن شبکه مشخص می شود:


شبکه محلی " LAN= Local Area Network"]] :


ارتباط واتصال بیش از دو یا چند رایانه در فضای محدود یک سازمان از طریق کابل شبکه وپروتکل بین رایانه ها وبا مدیریت نرم افزاری موسوم به سیستم عامل شبکه را شبکه محلی گویند. کامپیوتر سرویس گیرنده باید از طریق کامپیوتر سرویس دهنده به اطلاعات وامکانات به اشتراک گذاشته دسترسی یابند. همچنین ارسال ودریافت پیام به یکدیگر از طریق رایانه سرویس دهنده انجام می گیرد. از خصوصیات شبکه های محلی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:


1 - اساسا در محیط های کوچک کاری قابل اجرا وپیاده سازی می باشند.


2 - از سرعت نسبتا بالایی برخوردارند.


3 - دارای یک ارتباط دایمی بین رایانه ها از طریق کابل شبکه می باشند.


اجزای یک شبکه محلی عبارتند از :


الف - سرویس دهنده


ب - سرویس گیرنده


ج - پروتکل


د- کارت واسطه شبکه


ط - سیستم ارتباط دهندهشبکه گسترده " WAN = Wide Area Network" ]]:


اتصال شبکه های محلی از طریق خطوط تلفنی ، کابل های ارتباطی ماهواره ویا دیگر سیستم هایی مخابراتی چون خطوط استیجاری در یک منطقه بزرگتر را شبکه گسترده گویند. در این شبکه کاربران یا رایانه ها از مسافت های دور واز طریق خطوط مخابراتی به یکدیگر متصل می شوند. کاربران هر یک از این شبکه ها می توانند به اطلاعات ومنابع به اشتراک گذاشته شده توسط شبکه های دیگر دسترسی یابند. از این فناوری با نام شبکه های راه دور " Long Haul Network" نیز نام برده می شود. در شبکه گسترده سرعت انتقال داده نسبت به شبکه های محلی خیلی کمتر است. بزرگترین ومهم ترین شبکه گسترده ، شبکه جهانی اینترنت می باشد.


ریخت شناسی شبکه " Net work Topology" 10:


توپولوژی شبکه تشریح کننده نحوه اتصال کامپیوتر ها در یک شبکه به یکدیگر است. پارامترهای اصلی در طراحی یک شبکه ، قابل اعتماد بودن ومقرون به صرفه بودن است. انواع متداول توپولوژی ها در شبکه کامپیوتری عبارتند از :1 - توپولوژی ستاره ای " Star" ]]:


در این توپولوژی ، کلیه کامپیوتر ها به یک کنترل کننده مرکزی با هاب متصل هستند. هرگاه کامپیوتری بخواهد با کامپیوتر ی دیگری تبادل اطلاعات نماید، کامپیوتر منبع ابتدا باید اطلاعات را به هاب ارسال نماید. سپس از طریق هاب آن اطلاعات به کامپیوتر مقصد منتقل شود. اگر کامپیوتر شماره یک بخواهد اطلاعاتی را به کامپیوتر شماره 3 بفرستد ، باید اطلاعات را ابتدا به هاب ارسال کند، آنگاه هاب آن اطلاعات را به کامپیوتر شماره سه خواهد فرستاد.


نقاط ضعف این توپولوژی آن است که عملیات کل شبکه به هاب وابسته است. این بدان معناست که اگر هاب از کار بیفتد، کل شبکه از کار خواهد افتاد . نقاط قوت توپولوژی ستاره عبارتند از:


* نصب شبکه با این توپولوژی ساده است.


* توسعه شبکه با این توپولوژی به راحتی انجام می شود.


* اگر یکی از خطوط متصل به هاب قطع شود ، فقط یک کامپیوتر از شبکه خارج می شود.پروتکل های شبکه :


ما در این دستنامه تنها دو تا از مهمترین پروتکل های شبکه را معرفی می کنیم:


" پروتکل کنترل انتقال / پروتکل اینترنت


"l/ Inernet Protocol Tcp / ip= Transmission ControlProtoc"


پروتکل فوق شامل چهار سطح است که عبارتند از :


الف - سطح لایه کاربرد " Application "


ب - سطح انتقال " Transporter"


ج - سطح اینترنت " Internet"


د - سطح شبکه " Net work"]17]:


" از مهمترین ومشهورترین پروتکل های مورد استفاده در شبکه اینترنت است این بسته نرم افزاری به اشکال مختلف برای کامپیوتر ها وبرنامه ها ی مختلف ارائه می گردد. Tcp/ip از مهمترین پروتکل های ارتباطی شبکه در جهان تلقی می شود ونه تنها برروی اینترنت وشبکه های گسترده گوناگون کاربرد دارد، بلکه در شبکه های محلی مختلف نیز مورد استفاده قرار می گیردو در واقع این پروتکل زبان مشترک بین کامپیوتر ها به هنگام ارسال و دریافت اطلاعات یا داده می باشد. این پروتکل به دلیل سادگی مفاهیمی که در خود دارد اصطلاحا به سیستم باز مشهور است ، برروی هر کامپیوتر وابر رایانه قابل طراحی وپیاده سازی است. از فاکتورهای مهم که این پروتکل بعنوان یک پروتکل ارتباطی جهانی مطرح می گردد، به موارد زیر می توان اشاره کرد:


1 - این پروتکل در چار چوب UNIX Operating System ساخته شده وتوسط اینترنت بکار گرفته می شود.


2 - برروی هر کامپیوتر قابل پیاده سازی می باشد.


3 - بصورت حرفه ای در شبکه های محلی وگسترده مورد استفاده قرار می گیرد.


4 - پشتیبانی از مجموعه برنامه ها وپروتکل های استاندارد دیگر چون پروتکل انتقال فایل " FTP " وپروتکل دو سویه " Point to point Protcol = PPP " .


بنیاد واساس پروتکل Tcp/ip آن است که برای دریافت و ارسال داده ها یا پیام پروتکل مذکور ؛ پیام ها وداده ها را به بسته های کوچکتر وقابل حمل تر تبدیل می کند ، سپس این بسته ها به مقصد انتقال داده می شود ودر نهایت پیوند این بسته ها به یکدیگر که شکل اولیه پیام ها وداده ها را بخود می گیرد ، صورت می گیرد.


یکی دیگر از ویژگی های مهم این پروتکل قابلیت اطمینان آن در انتقال پیام هاست یعنی این قابلیت که به بررسی وبازبینی بسته ها ومحاسبه بسته های دریافت شده دارد. در ضمن این پروتکل فقط برای استفاده در شبکه اینترنت نمی باشد. بسیاری از سازمان وشرکت ها برای ساخت وزیر بنای شبکه خصوصی خود که از اینترنت جدا می باشد نیز در این پروتکل استفاده می کنند. [18]


- پروتکل سیستم ورودی وخروجی پایه شبکه " [19]Net work basic input/ outputSystem= Net Bios" واسطه یا رابطی است که توسط IBM بعنوان استانداردی برای دسترسی به شبکه توسعه یافت . این پروتکل داده ها را از لایه بالاترین دریافت کرده وآنها را به شبکه منتقل می کند. سیستم عاملی که با این پروتکل ارتباط برقرار می کند سیستم عامل شبکه "NOS" نامیده می شود کامپیوتر ها از طریق کارت شبکه خود به شبکه متصل می شوند. کارت شبکه به سیستم عامل ویژه ای برای ارسال اطلاعات نیاز دارد. این سیستم عامل ویژه را Net BIOS می نامند که در حافظه ROM کارت شبکه ذخیره شده است.


NetBIOS همچنین روشی را برای دسترسی به شبکه ها با پروتکل های مختلف مهیا می کند . این پروتکل از سخت افزار شبکه مستقل است . این پروتکل مجموعه ای از فرامین لازم برای در خواست خدمات شبکه ای سطح پایین را برای برنامه های کاربردی فراهم می کند تا جلسات لازم برای انتقال اطلاعات در بین گره ها ی یک شبکه را هدایت کنند.


در حال حاضر وجود " Net BIOS Net BEUI= Net BIOS Enhansed User Interface" امتیازی جدید می دهد که این امتیاز درواقع ایجاد گزینه انتقال استاندارد است و Net BEUI در شبکه های محلی بسیار رایج است. همچنین قابلیت انتقال سریع داده ها را نیز دارد . اما چون یک پروتکل غیر قابل هدایت است به شبکه های محلی محدود شده است.


مدل Open System InterconnectionOSI"]20]:


این مدل مبتنی بر قراردادی است که سازمان استانداردهای جهانی ایزو بعنوان مرحله ای از استاندارد سازی قراردادهای لایه های مختلف توسعه دارد . نام این مدل مرجع به این دلیل ا اس آی است چونکه با اتصال سیستم های باز سروکار دارد وسیستم های باز سیستم هایی هستند که برای ارتباط باسیستم های دیگر باز هستند . این مدل هفت لایه دارد که اصولی که منجر به ایجاد این لایه ها شده اند عبارتند از :


1 - وقتی نیاز به سطوح مختلف از انتزاع است ، لایه ای باید ایجاد شود.


2 - هر لایه باید وظیفه مشخصی داشته باشد.


3 - وظیفه هر لایه باید با در نظر گرفتن قراردادهای استاندارد جهانی انتخاب گردد.


4 - مرزهای لایه باید برای کمینه کردن جریان اطلاعات از طریق رابط ها انتخاب شوند.


اکنون هفت لایه را به نوبت از لایه پایین مورد بحث قرار می دهیم:


1 - لایه فیزیکی :


به انتقال بیتهای خام برروی کانال ارتباطی مربوط می شود. در اینجا مدل طراحی با رابط های مکانیکی ، الکتریکی ، ورسانه انتقال فیزیکی که زیر لایه فیزیکی قراردارند سروکار دارد.


2 - لایه پیوند ها:


مبین نوع فرمت هاست مثلا شروع فریم ، پایان فریم، اندازه فریم وروش انتقال فریم . وظایف این لایه شامل موارد زیر است :


مدیریت فریم ها ، خطایابی وارسال مجدد فریم ها، ایجاد تمایز بین فریم ها داده وکنترل وایجاد هماهنگی بین کامپیوتر ارسال کننده ودریافت کننده داده ها. پروتکل های معروف برای این لایه عبارتند از :


الف - پروتکل SDLC که برای مبادله اطلاعات بین کامپیوتر ها بکار می رود و اطلاعات را به شکل فریم سازماندهی می کند.


ب - پروتکل HDLC که کنترل ارتباط داده ای سطح بالا زیر نظر آن است وهدف از طراحی آن این است که با هر نو ع ایستگاهی کارکند از جمله ایستگاههای اولیه ، ثانویه وترکیبی.


3 - لایه شبکه :


وظیفه این لایه ، مسیر یابی می باشد ، این مسیر یابی عبارتست از : تعیین مسیر متناسب برای انتقال اطلاعات . لایه شبکه آدرس منطقی هر فریم را بررسی می کند . و آن فریم را بر اساس جدول مسیر یابی به مسیر یاب بعدی می فرستد . لایه شبکه مسئولیت ترجمه هر آدرس منطقی به یک آدرس فیزیکی را بر عهده دارد. پس می توان گفت برقراری ارتباط یا قطع آن ، مولتی پلکس کردن از مهمترین وظایف این لایه است. از نمونه بارز خدمات این لایه ، پست الکترونیکی است.


4 - لایه انتقال :


وظیفه ارسال مطمئن یک فریم به مقصد را برعهده دارد. لایه انتقال پس از ارسال یک فریم به مقصد ، منتظر می ماند تا سیگنالی از مقصد مبنی بر دریافت آن فریم دریافت کند. در صورتیکه لایه محل در منبع سیگنال مذکور را از مقصد دریافت نکند. مجددا اقدام به ارسال همان فریم به مقصد خواهد کرد.5 - لایه اجلاس :


وظیفه برقراری یک ارتباط منطقی بین نرم افزار های دو کامپیوتر ی که به یکدیگر متصل هستند به عهده این لایه است. وقتی که یک ایستگاه بخواهد به یک سرویس دهنده متصل شود ، سرویس دهنده فرایند برقراری ارتباط را بررسی می کند، سپس از ایستگاه ، درخواست نام کاربر، ورمز عبور را خواهد کرد. این فرایند نمونه ای از یک اجلاس می باشد.


6 - لایه نمایش :


این لایه اطلاعات را از لایه کاربرد دریافت نموده ، آنها را به شکل قابل فهم برای کامپیوتر مقصد تبدیل می کند . این لایه برای انجام این فرایند اطلاعات را به کدهای ASCII ویا Unicode تبدیل می کند.


7 - لایه کاربرد :


این لایه امکان دسترسی کاربران به شبکه را با استفاده از نرم افزارهایی چون E-mail- FTP و.... فراهم می سازد.


تهیه شده توسط سایت فایلکده برترمطالب دیگر:
📝پاورپوینت بررسی سلسله تک سلولیها📝پاورپوینت بررسی سلولهای عضلانی📝پاورپوینت بررسی جامع سنگ📝پاورپوینت بررسی سنگ شكن📝پاورپوینت بررسی سنگ شناسی رسوبی📝پاورپوینت بررسی سنگهای دگرگونی📝پاورپوینت بررسی سنگهای رسوبی📝مبانی ویندوز و شبکه📝پاورپوینت بررسی سنگهای سیلیسی (چرت)📝مبانی استفاده از كامپیوتر📝مبانی پارتیشن مجیك (Partition Magic Basics)📝پاورپوینت جریان شناسی سیاسی قبل از مشروطه📝مبحث اینترنت📝محبوبیت یک سایت در وب📝محیط کار فلش📝پاورپوینت درس جامعه شناسی سازمانها📝مدیریت اداره شبکه های نسل دوم سرویس مطمئن برای سرویس های IP📝مدیریت فناوری اطلاعات📝پاورپوینت بررسی پرورش قارچ📝مدیریت اطلاعات در سازمان📝پاورپوینت بررسی مدیریت باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی📝مراحل طراحی و ثبت یک سایت📝مزایای استفاده از کامپیوتر📝پاورپوینت بررسی ساختار ترانزیستورهای دوقطبی یا پیوندی📝مزیت JPEG پیشرفته